
W żywieniu królików podobnie jak innych zwierząt, najważniejsze jest dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które zapewnią im prawidłowe funkcjonowanie. Bardzo ważne jest, aby w codziennej diecie znajdowała się żywność wspierająca ich zdrowie. Warto też wiedzieć, jakie pokarmy mogą zaszkodzić pupilowi. Niestety wciąż powszechne są nie do końca słuszne opinie na temat żywienia królików. Poznaj najbardziej popularne mity i przekonaj się, jakie są fakty.
Mit nr 1: Warzywa i owoce to podstawa w diecie królika
Jakie są fakty? Żywienie królików warzywami nie jest błędem, ponieważ jest to dobre źródło witamin i składników mineralnych. Jednak nie powinny one dominować w diecie zwierzęcia. Króliki powinny jeść przede wszystkim pokarmy, które pozwolą mu cały czas ścierać zęby, np. siano. Z siana suszonego na słońcu zwierzę pozyskuje cenną dla jego zdrowia witaminę D. Warzywa mogą być wprowadzone do diety w niewielkich ilościach raz dziennie (np. jako przysmak), a owoce zdecydowanie rzadziej - maksymalnie raz na kilka dni. Zbyt częste karmienie nimi królika może doprowadzić do otyłości.
Mit nr 2: Dieta królika powinna być urozmaicona
Jakie są fakty? Dieta królika wcale nie musi być urozmaicona, tak jak w przypadku ludzi. Wręcz przeciwnie - podstawę stanowi świeża woda, dobrej jakości siano i trawa. Tym właśnie żywią się zwierzęta w naturalnym środowisku i to właśnie te składniki diety zaspokajają ich głód, pozwalają utrzymać kondycję i zdrowe zęby. Wbrew powszechnym opiniom do zdrowia nie potrzebują ani marchewki, ani sałaty, ani tym bardziej owoców, których zbyt częste spożywanie jest wręcz niewskazane. Warto jednak uzupełniać zieleninę np. ziołami czy gotowym pokarmem dla królików w postaci granulatu.
Mit 3: Króliki mogą jeść płatki typu musli
Jakie są fakty? Przede wszystkim podkreślić należy, że króliki nie powinny otrzymywać żywności przeznaczonej typowo dla ludzi. Dotyczy to również musli czy innych tego typu produktów. Zwykle zawierają w sobie duże ilości cukru, skrobi i innych substancji, które mogą być szkodliwe dla królików.