
Mając w domu zwierzątko zaliczane do gatunku określanego mianem gryzoni, niezwykle ważne jest zapewnienie pupilom odpowiedniego pożywienia, nie tylko jeśli chodzi o jego zbilansowanie energetyczne, ale również strukturę i formę podania. Wiele kontrowersji wśród hodowców budzą kolby. Czy można je bezpiecznie serwować gryzoniom? O tym w dzisiejszym wpisie.
Czym są kolby dla gryzoni?
Kolby żywieniowe produkowane na potrzeby karmienia gryzoni to staranie wyselekcjonowane mieszanki ziaren i dodatków żywieniowych w postaci orzechów, warzyw, owoców bądź kwiatów i ziół, które pozwalają zaopatrzyć zwierzątka w odpowiednią porcję witamin i mikroelementów. W zależności od gatunku gryzonia można zakupić kolby o naturalnym składzie, ale też kolby z liofilizowanym boczkiem, która stanowi cenne źródło białka pokarmowego dla wszystkożernych gryzoni czy to szczurka, myszy, chomika. Biorąc pod uwagę fakt, że w diecie tych stworzeń aż 80% całości pożywienia powinny stanowić węglowodany, kolby stanowią idealne urozmaicenie do zbilansowania ich codziennej diety.
Dlaczego kolby dla gryzoni są zdrowe?
Poza dostarczeniem wspomnianych witamin i składników odżywczych kolby spełniają funkcję szczoteczek do zębów oraz umożliwiają właściwą pielęgnację ich uzębienia. Ograniczają przerost zębów, który mógłby stać się poważnym zagrożeniem dla ich życia. Forma kolby jest dla gryzoni świetną formą do ćwiczeń, atrakcyjnym sposobem spędzania wolnego czasu na wydobywaniu pojedynczych ziarenek. Imituje to naturalne sposoby zdobywania pożywienia przez zwierzęta w naturze, dzięki czemu dość mocno poprawie ulega ich dobrobyt, stymulowane jest poczucie pozostawania w naturalnej aktywności zwierzęcia.
Kupując kolby, trzeba kierować się zdrowym rozsądkiem nie ceną, czy ładnym obrazkiem. Nie mając dostatecznej wiedzy na temat danego gatunku zwierząt, warto zasięgnąć opinii sprzedawcy, który dobierze rodzaj kolby dla gryzoni tak, by najbardziej odpowiadały one składem naturalnym przysmakom, jakie znalazłby zwierzak na wolności.
SIANKO CZY TROCINY? CO JEST LEPSZE DLA GRYZONI? Przeczytaj na naszym blogu