Sklep Zoologiczny Pupil Włocławek - Włocławek   logo orły  logo orły

Producenci

Co jedzą koszatniczki w naturze?

Co jedzą koszatniczki w naturze?

Koszatniczka pospolita należy do rodzaju gryzoni z rodziny koszatniczkowatych, które żyją dziko głównie w Ameryce Południowej. W niektórych regionach swojego naturalnego występowania są uważane za szkodniki rolnicze. Jednak od kilku lat koszatniczki stają się coraz popularniejszym zwierzęciem domowym. Trzymając je w domu, należy zwrócić uwagę na konieczność zapewnienia im konkretnych warunków hodowlanych. Jak dbać o tego gryzonia?

Naturalna dieta koszatniczek

Koszatniczka jest popularnym gatunkiem hodowanym w domu – wynika to z jej żywiołowej osobowości oraz dziennej aktywności. W naturze koszatniczki, zwane też „trąbkowo-ogoniastymi szczurami”, spędzają dużo czasu na powierzchni w poszukiwaniu jedzenia. Budowa ich układu pokarmowego dostosowana jest do pobierania ubogiego pokarmu i trawienia błonnika roślinnego, którym żywią się w rejonach ich naturalnego występowania. Koszatniczka jest zwierzęciem roślinożernym – żywi się trawami, ziołami, liśćmi i korą wybranych drzew i krzewów, niektórymi warzywami oraz nasionami. Jej dieta jest stosunkowo uboga w składniki odżywcze, natomiast bogata we włókno. Siano w diecie tych zwierząt jest bardzo ważne, ponieważ pomaga utrzymać zdrowe jelita oraz wspomaga ścieranie zębów. W warunkach naturalnych dieta koszatniczek nie zawiera produktów o dużej zawartości tłuszczu. Nadmierne przyjmowanie produktów z dużą zawartością tłuszczu może prowadzić do schorzeń wątroby. W środowisku naturalnym występowania koszatniczek obserwuje się sezonowe zmiany w dostępności wody. I dlatego są one przystosowane do przetrwania w okresach ograniczonego zaopatrzenia w wodę.

Żywienie w hodowli

W środowisku naturalnym koszatniczki są roślinożercami – w amatorskich hodowlach trzeba zapewnić im odpowiedni pokarm, jak najbardziej zbliżony do tego, którym żywią się w naturze. Dieta musi być bogata w siano. Ze względu na wysoką zawartość cukru, należy unikać owoców oraz rodzynek. Woda pitna powinna być dostępna przez cały czas.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl