Sklep Zoologiczny Pupil Włocławek - Włocławek   logo orły  logo orły

Producenci

Prawidłowe żywienie chomika. 5 najważniejszych zasad

Prawidłowe żywienie chomika. 5 najważniejszych zasad

Chomik to niewątpliwie niezwykle przyjazne stworzenie. Idealnie nadaje się na zwierzątko domowe wówczas, gdy przestrzeń, jaką dysponujemy, nie pozwala na to, aby trzymać psa lub kota. Zdecydowanie się na niego będzie więc niezłym pomysłem na przykład wtedy, gdy mieszkamy w bloku, a nie chcemy całkowicie rezygnować z posiadania pupila.

O czym nie można zapominać?

Wiadomo, że chomik, choć ma mniejsze rozmiary niż pies czy kot, wymaga jednak równie dużo opieki. Zwierzątku temu trzeba zapewnić odpowiednią przestrzeń do życia oraz zabawki, z którymi będzie mógł spędzać czas. Wskazane jest również, aby pamiętać o pielęgnacji pupila i, co najważniejsze, prawidłowo go karmić. Tylko wówczas, gdy chomik będzie odpowiednio żywiony, jego wzrost i rozwój pozostanie niezakłócony. Z małej kuleczki wyrośnie na dużego, dzielnego gryzonia. Co więc podawać chomikowi, a co nie? Oto pięć najważniejszych zasad.

  1. Chomikowi trzeba zapewnić wszystkie najważniejsze składniki odżywcze. Choć ich proporcje nie są równe, nie może dojść do tego, że będziemy karmić naszego pupila tylko jednym produktem. Zwierzątko musi mieć urozmaiconą dietę, która zapewni mu wszystko, co najważniejsze.
  1. Karmiąc chomika, należy bazować na ziarnie. Choć dieta chomika powinna być różnorodna, nie da się ukryć, że zwierzę to je przede wszystkim pokarm roślinny. Wśród niego najważniejsze są zaś ziarna. Dlatego też w jadłospisie właśnie te składniki powinny zajmować centralne miejsce.
  1. Dobrym pomysłem jest własnoręczne przyrządzanie karmy. Jedzenia dla chomika wcale nie trzeba kupować w gotowej formie. Równie dobrze można własnoręczne skomponować mieszankę. Dzięki temu będziemy mogli idealnie wymierzyć proporcje składników i dostosować je do zapotrzebowania naszego podopiecznego.
  1. Chomikowi można podawać owoce. Nie jest to czymś zabronionym, jednak należy pamiętać, że produkty te zwierzę jest w stanie jeść tylko w małych dawkach. Inaczej grozi mu ryzyko cukrzycy.
  1. Należy wystrzegać się pewnych produktów. Chomikowi naturalnie nie wolno jeść wszystkiego. Istnieje cała lista produktów, których nie może on spożywać. Wśród nich są także niektóre owoce i warzywa.

KARMA UZUPEŁNIAJĄCA DLA GRYZONI. CO POWINNA ZAWIERAĆ? Przeczytaj na naszym blogu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl