
Hodowla gryzoni jest bardzo popularna w naszym kraju. Opiekują się nimi zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Czy jednak jesteśmy odpowiednio do tego przygotowani? Przede wszystkim przed podjęciem się posiadania dowolnego gryzonia powinniśmy zgłębić jak najwięcej informacji na temat jego gatunku. Pozwoli nam to na zapewnienie mu najlepszych możliwych warunków do życia w naszym domu. Zacznijmy więc od podłoża – sianko czy może trociny?
Co wybrać na podłoże dla gryzonia?
Gdy odwiedzimy sklep zoologiczny, naszym oczom ukaże się ogromna ilość różnych podłoży dla gryzoni. Znajdziemy rozmaite granulaty i oczywiście popularne trociny oraz sianko. Właśnie pomiędzy tymi ostatnimi często wiele osób zastanawia się co lepiej wybrać. Dotyczy to jednak najczęściej początkujących hodowców. Zdecydowanie najlepszym wyborem będą drobne trociny. Te grubsze mogą prowadzić do pojawiania się alergii zarówno u pupila, jak i właściciela. Trociny łatwo wymienić, a same w sobie pozwalają na utrzymanie klatki w czystości i mają przyjemny zapach.
Sianko jako naturalne również wydaje się dobrą opcją, jednak nie do końca. Jeśli gryzoń będzie załatwiał na nie swoje potrzeby to szybko będzie gnić i brzydko pachnieć. Mimo to warto po nie sięgnąć np. jeśli będziemy gryzonie rozmnażać, wówczas z pewnością jeśli włożymy ich niewielką ilość po sprzątaniu do klatki, to wykorzystają je do stworzenia gniazda, gdzie powiją młode.
Przygotuj się na przyjęcie nowego domownika
Każdy gryzoń jest żywym stworzeniem, które zasługuje na dobrą opiekę. Nie powinniśmy więc pozostawiać absolutnie nic przypadkowi. Zanim kupimy samo zwierzę przygotujmy wszystko do jego przyjęcia. Dowiedzmy się jaka klatka i karma będą najlepsze, kupmy je wysypmy trociny i dopiero przyjmujmy je do siebie. Przygotowanie jest kluczowe, powinniśmy również zebrać jak najwięcej informacji dotyczących hodowli. W ten sposób nie dość, że będą one doskonale odżywione, to z pewnością będzie zdecydowanie dłużej żyły w pełnym zdrowiu. A nawet z gryzoniem można się zaprzyjaźnić i po nim płakać.
CZYM KARMIĆ DOMOWEGO SZCZURKA? Przeczytaj na naszym blogu